• اصفهان - شهرک صنعتی امیرکبیر - خیابان عطاالملک - فاز 1 - شماره 654
  • 03133878952

ساخت قطعات و تجهیزات استراتژیک صنایع نفت

استفاده از به روزترین چاپگرهای سه بعدی

پیشرو در خدمات فنی مهندسی


پس از ٣٧ سال تراز تجاری ايران در سال ١٣٩٤ مثبت بود

مرداد ۶, ۱۳۹۵

ارسال شده توسط عرفان

دسته بندی خدمات بازرگانی

پس از ٣٧ سال تراز تجاری ایران در سال ١٣٩٤ مثبت بود. كارنامه‌ای كه از سوی گمرك كل ایران منتشر شده و نشان می‌دهد تجارت خارجی ایران با ٩١٦ میلیون دلار مازاد تراز تجاری بسته شده است. براساس آمارهای گمرک از تراز تجاری ایران و ۴۹ کشور دنیا طی فروردین ماه ۹۴، ایران با ۱۸ کشور دنیا تراز تجاری منفی و با ۳۱ کشور نیز تراز تجاری مثبت را ثبت کرده است. طبق آمارها، مثبت‌ترین تراز تجاری مربوط به دو کشور ایران و عراق با میزان ۳۷۲ میلیون دلار بوده است .

تجارت ایران با چین با تراز تجاری حدود ۵/ ۱۹۱ میلیون دلار و همچنین ایران و افغانستان با تراز ۱۴۵ میلیون دلار، پس از عراق مثبت‌ترین ترازهای تجاری را به خود نسبت داده‌اند. از سوی دیگر، بین ۱۸ کشوری که ایران با آنها تراز منفی را در فروردین ماه ۹۴ داشته، جمهوری کره با تراز تجاری منفی ۱۷۴ میلیون دلار منفی‌ترین تراز تجاری را داشته و پس از آن آلمان با تراز تجاری منفی ۹۵ میلیون دلار و امارات متحده عربی نیز با تراز منفی ۶۶ میلیون دلار در جایگاه‌های بعدی کشورهای با بیشترین تراز تجاری منفی قرار دارند .

طبق آمارهای گمرک جمهوری اسلامی ایران ، ایران طی فروردین ماه سال جاری، با کشورهای امارات متحده عربی، ترکیه، فدراسیون روسیه، جمهوری کره، ایتالیا، بلژیک، آلمان، فیلیپین، اسپانیا، تایوان، مالزی، اوکراین، اندونزی، هلند، انگلستان، بلغارستان، لهستان و هنگ کنگ تجارتی با تراز منفی داشته است که عمده این کشورها اروپایی هستند.

پس از ٣٧ سال تراز تجاری ایران در سال ١٣٩٤ مثبت بود.

طبق آمارهای گمرک از تراز بازرگانی ایران با ۴۹ کشور در فروردین ماه ۹۴، ایران و چین تجارتی با تراز بازرگانی حدود ۱۹۲ میلیون دلاری را به خود اختصاص داده‌اند که در این مدت ارزش صادرات ایران به چین حدود ۶۴۱ میلیون دلار و ارزش واردات ایران از این کشور نیز به میزان ۴۴۹ میلیون دلار بوده است.

عراق نیز در فروردین ۹۴، تجارتی با میزان تراز ۳۷۲ میلیون دلاری با ایران داشته که طی این دوره مثبت‌ترین تراز در تجارت ایران با کشورهای دیگر را به خود اختصاص داده است. طی فروردین ماه سال جاری، میزان صادرات ایران به عراق ۳۷۵ میلیون دلار و میزان واردات ایران از آن کشور نیز ۳ میلیون دلار بوده است. ایران و هند نیز طی این دوره تجارتی با تراز ۶/ ۲ میلیون دلار را صورت داده‌اند. تجارت ایران و افغانستان نیز طی فروردین ماه ۹۴، در حالی سومین تراز تجاری مثبت، به میزان حدود ۷/ ۱۴۴ میلیون دلار را به خود نسبت داده است که طی این دوره صادرات ایران به این کشور ۱۴۵ میلیون دلار و واردات ایران از این کشور نیز ۵۸۲ هزار دلار بوده است.

ترکمنستان نیز که جزو کشورهای با تراز تجاری مثبت با ایران طی فروردین ۹۴ بوده است، طی این دوره تجارتی با تراز ۵۳ میلیون دلار را با ایران ثبت کرده است. بر این اساس، طی فروردین ۹۴، میزان صادرات ایران به ترکمنستان، ۵۳ میلیون دلار و میزان واردات ایران از این کشور نیز ۳۶۳ هزار دلار بوده است.

پاکستان و ایران نیز طی این دوره، تجارتی با تراز ۵/ ۲۹ میلیون دلار را صورت داده‌اند. همچنین طی فروردین ۹۴، ایران در حالی صادراتی با ارزش ۸/ ۲۸ میلیون دلار را به کشور مصر داشته که میزان واردات ایران از این کشور طی این دوره تنها ۶۰ هزار و ۶۰۰ دلار است. از این رو تراز تجاری این دو کشور طی فروردین ۹۴ نیز به میزان ۲۸ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار ثبت شده است. تجارت ایران و بنگلادش نیز طی فروردین ۹۴، تراز ۲۴ میلیون دلاری را به خود نسبت داده است.

طبق آمارهای گمرک، ایران و جمهوری آذربایجان نیز طی فروردین ۹۴ تجارتی با تراز ۵/ ۱۹ میلیون دلار را ثبت کرده‌اند. بر این اساس، طی فروردین ماه سال جاری، میزان تراز تجاری ایران و اردن ۱۷ میلیون دلار، ایران و تایلند ۷/ ۸ میلیون دلار، ایران و کویت ۱۳ میلیون دلار و ایران و عمان ۸/ ۱۲ میلیون دلار بوده است.

از سوی دیگر تراز تجاری ایران با کشور‌های اروپایی عمدتا منفی بوده است که در این بین تراز تجاری ایران و ایتالیا منفی ۴۵ میلیون دلار، ایران و بلژیک منفی ۹ میلیون دلار، ایران و آلمان منفی ۹۵ میلیون دلار، ایران و فیلیپین منفی ۸۲۳ هزار دلار، ایران و اسپانیا منفی ۷/ ۱ میلیون دلار، ایران و اوکراین منفی ۸۰۶ هزار دلار، ایران و هلند منفی ۲۶ میلیون دلار، ایران و فدراسیون روسیه منفی ۵ میلیون دلار، ایران و انگلستان، منفی ۲۶ میلیون دلار، ایران و بلغارستان منفی ۲ میلیون دلار و تراز تجاری ایران و لهستان نیز منفی ۴۹۷ هزار دلار ثبت شده است.

از سوی دیگر با اینکه تجارت ایران با کشورهای آسیایی عمدتا مثبت بوده، اما با بعضی از آنها تراز تجاری منفی نیز داشته است. از این رو طی فروردین ماه ۹۴، تراز تجاری ایران و امارات متحده عربی منفی ۶۶ میلیون دلار، تراز تجاری ایران و ترکیه منفی ۵۰ میلیون دلار، ایران و جمهوری کره منفی ۱۷۴ میلیون دلار، ایران و مالزی منفی ۶/ ۹ میلیون دلار، ایران و اندونزی منفی ۵/ ۶ میلیون دلار، ایران و تایوان منفی ۲۶ میلیون دلار و تجارت خارجی ایران و هنگ‌کنگ نیز منفی ۳ میلیون دلار بوده است.

همچنین طی فروردین ۹۴، بین ایران و قطر نیز تجارتی با تراز ۶ میلیون دلار، بین ایران و قزاقستان تجارتی با تراز ۴ میلیون دلار، بین ایران و سریلانکا ۶۱۴ هزار دلار، بین ایران و ویتنام نیز تجارتی با تراز ۴ میلیون دلار صورت گرفته است.

بر این اساس طی فروردین ۹۴، تجارتی با تراز ۵/ ۴ میلیون دلار بین ایران و ارمنستان و تجارتی با تراز ۳ میلیون دلار بین ایران و آفریقای جنوبی انجام شده است. از طرفی طبق آمارها نیز میزان تراز تجاری ایران و عربستان سعودی ۳ میلیون دلار، ایران و گرجستان ۶/ ۳ میلیون دلار، ایران و ازبکستان ۵/ ۳ میلیون دلار، ایران و تاجیکستان ۵/ ۱ میلیون دلار، ایران و میانمار ۵/ ۳ میلیون دلار، ایران و سومالی ۳ میلیون دلار، ایران و لبنان ۱میلیون دلار، ایران و کنیا ۲ میلیون دلار، ایران و سوریه ۶/ ۱ میلیون دلار، ایران و موزامبیک ۱ میلیون دلار و ایران و ساحل عاج ۹۷۷ هزار دلار و همچنین تراز تجاری ایران و تانزانیا نیز ۸۲۷ هزار دلار ثبت شده است.

 


اشتراک گذاری