• اصفهان - شهرک صنعتی امیرکبیر - خیابان عطاالملک - فاز 1 - شماره 654
  • 03133878952

ساخت قطعات و تجهیزات استراتژیک صنایع نفت

استفاده از به روزترین چاپگرهای سه بعدی

پیشرو در خدمات فنی مهندسی


اسکن سه بعدی با ذرات طلا ، فناوری نو و یا پایانی بر استفاده از اشعه X ؟

سپتامبر 11, 2016

ارسال شده توسط عرفان

دسته بندی پرینتر سه بعدی

محققان در ایرلند یک روش جدید اسکن سه بعدی را ابداع کرده اند که به طور بالقوه می تواند پایانی بر عصر استفاده از اشعه ایکس باشد. این محققان نام این فناوری جدید را تحریک طول موج های بلند ( long wavelength excitation ) نامیده اند که با پمپاژ ذرات ریز طلا و اسکن اعضا بدن انجام میشود.

 

اسکن سه بعدی با ذرات طلا

 

البته به کم ارزش شدن و پایان یافتن اشعه ایکس به سرعت خوشبین نباشید. این فناوری از سال 1895 در آمریکا شکل و هنوز هم در عصر حاضر برای عکس برداری و پیدا کردن راهکارهای ترمیمی برای استخوان های آسیب دیده از آن استفاده میشود. اما این روش شیمیایی جدید کشف شده توسط محققان از دانشکده شیمی در کالج ترینیتی و کالج سلطنتی جراحان در دوبلین، ایرلند، می تواند آغاز یک روش جدید باشد.

 

اساس کار اسکن سه بعدی با ذرات طلا

 

اساس کار این روش آن است که بدن از هر سوراخ و یا شکاف به وجود آمده در استخوان میتواند از خود کلسیم خارج کند. این تیم تحقیقاتی در کالج ایترنتی راهی پیدا کردند تا مواد شب تابی را در پیوند با ساختارهای طلا درآورده و به جلوگیری از رسوب کلسیم در اندام های استخوانی بپردازد.

پس از و در طی یک پروسه اسکن ساده ، دستگاه های اسکنر سه بعدی میتوانند تصویر میکرو سوراخ ها در استخوان ها را برای جلوگیری از مشکلات بعدی شناسایی کنند. در حال حاضر پزشکان برای این کار از دستکاه های اشعه ایکس استفاده میکنند که قاعدتا در شناسایی نقاط ریز و شکاف های کوچک ضعیف هستند. اما فناوری های جدید اسکن سه بعدی میتواند تاثیر شگرفی در پروسه این بیماران بگذارد. مهم نیست که چه قدر آن شکاف ریز یا بزرگ باشد.

به ناچار و برای انجام این کار به پمپاژ طلا در خون نیاز هست. اما این کار خطری برای بیمار ایجاد نخواهد کرد چون از دیرباز در علم پزشکی از طلا برای انجام اسکن های مختلف و درمان های دیگر استفاده میشده و این ماده با بدن سازگاری دارد. این در حالی است که درمان با اشعه ایکس خطر ابتلا به سرطان را افزایش میدهد. در حالی که فناوری اسکن سه بعدی از این جنبه ها کاملا امن است.

 

اسکن سه بعدی با ذرات طلا

 

در اینده نزدیک روش اسکن سه بعدی از حد نمایش دادن ترک های ریز و درشت استخوان ها قطعا فراتر خواهد رفت. این فرایند می تواند نوعی سیستم هشدار دهنده زود هنگام برای شروع شرایطی مانند پوکی استخوان باشد، که یک عامل عمده در شکستن استخوان در بیماران مسن است.  اگر یک دکتر شرایط را زود سنجیده و به اطلاع بیمار برساند بیمار نیز شانس بیشتری در داشتن یک زندگی سالم طولانی تر خواهد داشت.


اشتراک گذاری