• اصفهان - شهرک صنعتی امیرکبیر - خیابان عطاالملک - فاز 1 - شماره 654
  • 03133878952

ساخت قطعات و تجهیزات استراتژیک صنایع نفت

استفاده از به روزترین چاپگرهای سه بعدی

پیشرو در خدمات فنی مهندسی


معرفی بزرگترین قطعه چاپ سه بعدی در صنعت خودرو توسط فورد

جولای 20, 2019

ارسال شده توسط عرفان

دسته بندی پرینتر سه بعدی

فورد ادعا می‌کند منیفولد ورودی پیشرانه‌ در وانت هونی‌تراک کن بلاک در جیمکانا ۱۰، بزرگ‌ترین قطعه فلزی چاپ سه بعدی در صنعت و در تاریخ خودروسازی است.

 

چاپ سه بعدی در صنعت

 

ویدئوهای سری جیمکانا (Gymkhana) کن بلاک درصدد هستند تا همه چیز را اعم از مکان، بدلکاری رانندگی و توانایی‌های فنی خودرو به سطح جدید و بالاتری ببرند. در جیمکانا ۱۰، کن بلاک این فلسفه را در هونی‌تراک (Hoonitruck) خود به کار می‌گیرد تا یک دستگاه وانت پیک آپ فورد F-150 مدل ۱۹۷۷ مجهز به پپیشرانه‌ی خورجینی ۶ سیلندر توربو دوگانه اکوبوست برگرفته از خودروی سوپراسپرت فورد GT، نمایشی خارق‌العاده داشته باشد. این پیشرفت در فورد مدل GT تنها ۶۴۷ اسب‌بخار قدرت تولید می‌کند؛ اما در هونی‌تراک قدرت آن بیش از ۹۰۰ اسب‌بخار است. یکی از تغییراتی که منجر به چنین افزایش قدرتی می‌شود، منیفولد ورودی آن است که شرکت فورد ادعا می‌کند بزرگ‌ترین قطعه فلزی چاپ سه بعدی در صنعت و در تاریخ خودروهای اسپرت است

 

چاپ سه بعدی در صنعت

 

برای ساخت این قطعه، فورد با شرکت تولیدات دیجیتال RWTH آخن آلمان همکاری کرد تا در فرایند تحقیق و تجزیه و تحلیل شکل ایده‌آل منیفولد کمک کند. هنگامی که کار طراحی منیفولد به پایان رسید، مرحله‌ی پرینت سه‌بعدی آن پنج روز طول کشید؛ فرایند چاپ به این صورت بود که لایه‌های آلومینیوم پشت سرهم (لایه‌ای پس از لایه‌ی دیگر) اضافه شدند تا ساخت آن کامل شود. از آنجا که در ساخت منیفولد ورودی از مواد سبک‌وزن و فرایند چاپ سه‌بعدی استفاده شده، وزن قطعه در عین استحکام بالا همچنان پایین باقی می‌ماند؛ گفته می‌شود که وزن این منیفولد تنها ۵.۸۹ کیلوگرم است.

شاید از خود بپرسید نتیجه‌ی این تغییر چه خواهد شد؛ خب نیازی به صبر کردن نیست. ویدئوی زیر را تماشا کنید تا ببینید که چه اتفاقی برای کن بلاک و وانت فورد F-150 هونی‌تراک می‌افتد.


اشتراک گذاری