• اصفهان - شهرک صنعتی امیرکبیر - خیابان عطاالملک - فاز 1 - شماره 654
  • 03133878952

ساخت قطعات و تجهیزات استراتژیک صنایع نفت

استفاده از به روزترین چاپگرهای سه بعدی

پیشرو در خدمات فنی مهندسی


خبر خوش دولت به زنان کارمند: مجردها و بدون فرزندها «حق عائله مندی»

نوامبر 23, 2016

ارسال شده توسط عرفان

دسته بندی خدمات بازرگانی

بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری، زنان کارمند و بازنشسته و وظیفه بگیر مشمول این قانون که دارای همسر نبوده و یا همسر آنان معلول و یا از کارافتاده کلی می‌ باشد و یا خود به تنهایی متکفل مخارج فرزندان هستند از مزایای کمک هزینه عائله ‌مندی بهره ‌مند می‌ شوند. تا زمانیکه مجلس حکم تفسیری بر خلاف بند 4 ماده 68 قانون مذکور نداده، برداشت مجریان ملاک عمل خواهد بود.

 

خبر خوش دولت به زنان کارمند

 

خبر خوش دولت به زنان کارمند

اما یکی از مشکلاتی که در تفسیر این قانون در دستگاههای اجرایی وجود داشت این بود که برخی ادارات با اشاره به کلمه عائله مندی و ذکر زنان کارمند بدون همسر، این موضوع را به زنانی که همسر خود را به هر دلیلی از دست داده اند و فاقد شوهر هستند نسبت می دادند نه زنان مجرد و لذا از پرداخت حق عائله مندی به زنان مجرد اجتناب می کردند.

اما با پیگیری برخی مسئولان و استعلام های صورت گرفته، بالاخره مجوز رسمی پرداخت این حق به همه زنان کارمند صادر شده است. بر اساس ابلاغیه جدید حجت الاسلام مجید انصاری معاون حقوقی رییس جمهور به وزیر اقتصاد که نسخه ای از آن به دست صبحانه رسیده، تاکید شده که پرداخت حق عائله مندی به کارکنان زن فاقد همسر بلامانع است.

در این نامه که در پاسخ به نامه 6 مهرماه علی طیب نیا صادر شده، با اشاره به بند 4 ماده 68 قانون مدیریت خدمات کشوری تاکید شده است که «در صورتی که شرط “تحت تکفل بودن فرزند” برای حق عائله مندی زنان شاغل و بازنشسته، مورد نظر مقنن بود، کاربرد عبارت “و یا” در ماده قانونی مذکور، موردی نداشت»

انصاری در عین حال تصریح کرده است که در نظرات گذشته معاونت حقوقی ریاست جمهوری نیز اعلام شده که زنان بدون همسر که متکفل مخارج فرزندان نباشند هم مشمول دریافت حق عائله مندی قرار می گیرند و تا زمانیکه مجلس حکم تفسیری بر خلاف بند 4 ماده 68 قانون مذکور نداده، برداشت مجریان ملاک عمل خواهد بود.


اشتراک گذاری