• اصفهان - شهرک صنعتی امیرکبیر - خیابان عطاالملک - فاز 1 - شماره 654
  • 03133878952

ساخت قطعات و تجهیزات استراتژیک صنایع نفت

استفاده از به روزترین چاپگرهای سه بعدی

پیشرو در خدمات فنی مهندسی


تولید قرنیه چشم انسان با استفاده از پرینتر سه بعدی

آگوست 17, 2019

ارسال شده توسط عرفان

دسته بندی پرینتر سه بعدی

محققان برای نخستین بار با استفاده از کاربردهای پرینتر سه بعدی در پزشکی و سلول های بنیادین، قرنیه چشم انسان را چاپ کردند

به گزارش پایدارتجهیز به نقل از پی ای ساینس، محققان برای نخستین بار قرنیه های چشم انسان را طراحی و با پرینتر ۳ بعدی چاپ کردند.

در این تحقیق که هنوز در مرحله طراحی اولیه است، سلول های بنیادین قرنیه و ترکیبات طبیعی ترکیب شد تا یک جوهر زیستی برای چاپ ساخته شود.

به گفته محققان دانشگاه نیوکاسل، این روش را می توان در آینده برای تضمین وجود ذخایر نامحدود از قرنیه های انسانی به کار برد.

پرینتر سه بعدی در پزشکی

قرنیه خارجی ترین لایه ای است که چشم انسان را تشکیل می دهد و با کنترل و تمرکز نور ورودی به چشم نقشی کلیدی در قدرت بینایی فرد دارد.

به هرحال محققان در این پژوهش از سلول های بنیادینی استفاده کردند که از  قرنیه یک اهدا کننده سالم استخراج شده بود. در مرحله بعد آن را با آلژینات (ماده ای که از آن دندان مصنوعی ساخته می شود) و کلاژن(اصلی ترین پروتئین ساختاری موجود در پوست) ترکیب می کنند تا ماده ژل مانند تولید شود.

چاپ قرنیه  با استفاده از پرینتر سه بعدی در پزشکی

در مرحله بعد محققان شکل قرنیه انسان را با استفاده از کاربردهای یک پرینتر سه بعدی در پزشکی با قیمت ارزان، چاپ کردند. این فرایند کمتر از ۱۰ دقیقه طول کشید و طی آن سلول های بنیادین رشد کردند.

چی کانون  استاد دانشگاه نیوکاسل و رهبر این تحقیق می گوید:  ژلی که ما ساختیم ترکیبی از آلژینات و کلاژن است و هنگام تولید ماده سلول های بنیادین را زنده نگه داشت. این ماده به اندازه ای سخت است که شکل خود را حفظ کند و از سوی دیگر به اندازه ای نرم است که درون دماغه پرینتر سه بعدی جا بگیرد.

به گفته محققان با کمک این فناوری می توان قرنیه هایی با اشکال و سایزهای مختلف براساس نیاز بیمار چاپ کرد.

البته به آزمایشات بیشتری نیاز است و چند سال طول می کشد تا این فناوری به جای پیوند استفاده شود

منبع خبر : خبرگزاری مهر


اشتراک گذاری