• اصفهان - شهرک صنعتی امیرکبیر - خیابان عطاالملک - فاز 1 - شماره 654
  • 03133878952

ساخت قطعات و تجهیزات استراتژیک صنایع نفت

استفاده از به روزترین چاپگرهای سه بعدی

پیشرو در خدمات فنی مهندسی


با استفاده از فناوری پرینت سه‌بعدی تولید استخوان و پوست انسان ممکن شد

جولای 12, 2019

ارسال شده توسط عرفان

دسته بندی پرینتر سه بعدی

محققان روشی نوین برای پرینت سه‌بعدی پوست و استخوان انسان در فضا ابداع کرده‌اند. از این روش برای درمان شکستگی و سوختگی فضانوردان در ماموریت به مریخ می‌توان استفاده کرد.

سفر به مریخ چندسال طول می‌کشد و اگر یکی از فضانوردان در این میان دچار سوختگی یا شکستگی شود، امکان بازگشت او به زمین وجود ندارد.

درهمین راستا محققان دانشگاه بیمارستان درسدن در آلمان نخستین نمونه‌های پوست و استخوان پرینت سه‌بعدی شده زیستی را برای استفاده در فضا رونمایی کرده‌اند.

 

پرینت سه‌بعدی در تولید استخوان

 

هر چند درمان بیماران با استخوان یا پوست های پرینت سه‌بعدی شده روی زمین هنوز در مراحل اولیه است، اما این فناوری در فضا اهمیت خاصی دارد زیرا بدن انسان در شرایط مذکور به سرعت بهبود نمی یابد.

توماسو گینیدی مدیر بخشی از سازمان فضایی اروپا است که روی این پروژه نظارت می کند. او در این باره می‌گوید: اگر فضانوردی دچار سوختگی شود، پوست جدید را می توان با پرینتر زیستی تولید کرد. در غیر این‌صورت باید از قسمت دیگری از بدن فرد پوست برداشته شود که این روند جراحاتی دیگر ایجاد می کند و فرایند بهبود آن در فضا به کندی انجام می شود.

دانشمندان برای پرینت سه‌بعدی پوست در گرانش صفر با چالش های خاصی روبرو بودند. آنها برای این منظور پلاسمای خون انسان را غلیظ کردند. از پلاسما همراه مواد گیاهی برای پرینت زیستی سلول های پوست استفاده کردند که در شرایط گرانشی مختلف نیز کارآمد خواهد بود.

 

برای پرینت سه‌بعدی استخوان، آنها سیمان استخوان فسفات کلسیم را با سلول های بنیادی انسان ترکیب کردند. کلسیم فسفات به عنوان ماده شکل‌دهنده ساختار استخوان به کار می‌رود و همزمان با رشد آن در بدن انسان جذب می شود.

 


اشتراک گذاری